Loading...

Wolontariat workaway – sposób na niezapomniane wakacje i nie tylko

 

wolontariat workaway

Marzysz o pracy lub wakacjach w jakimś odległym zakątku świata? Lubisz pomagać innym? Chciałbyś zmienić swoje życie? Nie masz dużego budżetu? Jeśli tak, to wolontariat workaway jest dla ciebie! Istnieje wiele możliwości wyjazdu na zagraniczny wolontariat czy stypendium, kilka opisywaliśmy wcześniej w tej notce. W tym wpisie skupimy się na workaway, podzielimy się naszymi doświadczeniami oraz podpowiemy jak znaleźć dobrego hosta.

Co to jest wolontariat workaway?

Workaway.info to internetowa platforma zrzeszająca wolontariuszy oraz hostów (osoby poszukujące wolontariuszy) z całego świata. Strona umożliwia bezpłatne przeglądanie ofert, ale aby mieć możliwość kontaktowania się poprzez wiadomości należy wykupić płatny roczny abonament. Koszt? Dla samotnie podróżujących to 29 euro, dla pary 38 euro (czyli 19 euro za osobę). Czy warto? Oczywiście, tym bardziej że otrzymujemy dostęp aż na rok.

Większość ofert jakie znajdziecie na workaway.info to zakwaterowanie oraz wyżywienie w zamian za 5 godzin pracy przez pięć dni w tygodniu. Są też gospodarze, którzy oferują jedynie zakwaterowanie – oczywiście wtedy ilość godzin pracy jest odpowiednio mniejsza.

Workaway – rodzaje pracy

Już w czasie tworzenia własnego profilu możecie określić jakim rodzajem pracy jesteście zainteresowani. Do wyboru mamy: prace ogrodowe, prace budowlane, opieka nad dziećmi/osobami starszymi, gotowanie i robienie zakupów, pomoc w domu, zajmowanie się zwierzętami, praca na farmie, nauka języków, pomoc w nauce, udział w projektach ekologicznych/artystycznych, praca w branży turystycznej, praca w organizacji charytatywnej, pomoc w obsłudze komputera. Wiadomo, każda oferta jest inna – jednak są typy pracy, które pojawiają się w ogłoszeniach dość często. Praca na farmie, prace ogrodowe/budowlane, opieka nad dziećmi oraz praca w branży turystycznej, to naszym zdaniem najpopularniejsze zajęcia dla wolontariuszy. Znajdziecie również bardzo dużo ogłoszeń dotyczących pracy w hostelach oraz pomocy w nauce dzieciom (głównie nauka języków obcych). Wolontariat workaway daje naprawdę ogrom możliwości! Nie dostajemy wynagrodzenia pieniężnego, ale zdobywamy doświadczenie, które spokojnie możesz kiedyś wpisać do swojego CV.

Od powrotu z Islandii nie zdarzyło mi się, żeby ktoś podczas rozmowy o pracę nie zapytał o workaway. Serio! Wielu pracodawców wolało rozmawiać o tym, jak wyglądał pobyt na Hrisey, niż wypytywać o doświadczenie zawodowe i studia. [Hania]

Ile trwa wolontariat w ramach workaway?

Tyle ile chcesz! A tak serio, wszystko zależy od was i od tego, jak dogadacie się z hostem. Czytajcie uważnie profile, często podana jest minimalna lub maksymalna długość pobytu. Większość gospodarzy preferuje co najmniej miesięczny pobyt. Jednak możliwe są zarówno bardzo długie (np. roczne) i bardzo krótkie (np. tydzień) wolontariaty.

Jak stworzyć dobry i ciekawy profil na workaway?

Zasada numer jeden to wypełnić profil zgodnie z prawdą, ale o tym chyba nie trzeba nikomu przypominać. Wpisz wszystkie swoje doświadczenia (nie tylko zawodowe). Wspomnij o zajmowaniu się przydomowym ogródkiem, czy opiekowaniu się młodszym rodzeństwem. Jeżeli prowadzisz bloga umieść w profilu link. Dodaj kilka, kilkanaście zdjęć – z podróży, z domu, z psem, z innych wolontariatów. Opisz swoje zainteresowania, wielu hostów zwraca na to uwagę – w końcu będziecie spędzać ze sobą dużo czasu i zamieszkacie razem nawet na rok! Nie ma sposobu na profil idealny, ale można zrobić wiele, żeby był interesujący oraz przyciągał uwagę gospodarzy. Tworząc konto, możecie zaznaczyć, że jesteście wegetarianami/weganami, poinformować czy macie jakieś alergie oraz, czy macie prawo jazdy. Kolejna opcja to określenie maksymalnie 20 krajów, do których wybieracie się w najbliższym czasie, ułatwia to hostom poszukiwania wolontariuszy.

Jak znaleźć dobrego hosta na workaway?

Zacznij od przeglądania ogłoszeń, czytaj je zawsze dokładnie (nie będziesz później musiał dopytywać o wiele spraw). Co więcej, zwykle im dłuższy opis, tym lepszy host (a co za tym idzie – bardziej oblegany przez wolontariuszy). Najlepiej kierować się także opiniami innych, jednak ich brak nie świadczy o tym, że host jest niewart zainteresowania. Często w profilu znajdziesz informacje o preferowanej długości pobytu, preferowanej płci, o tym, czy host przyjmuję pary oraz oczywiście o tym, na czym polega oferowany wolontariat. Profil zawiera także (a przynajmniej powinien) zdjęcia, przybliżony adres oraz kalendarz dostępności. Wróćmy do samego szukania. Podczas przeglądania profili możesz dodawać do listy ulubionych te, które cię zainteresują (ułatwia to wysyłanie wiadomości). Co do samych wiadomości, wolontariat workaway jest popularny, więc wielu gospodarzy otrzymuje setki wiadomości – nie poddawaj się, jeżeli nie dostaniesz szybko odpowiedzi (albo wcale).

Kilka podstawowych zasad dotyczących szukania hostów przez workaway:

 • Nie wysyłaj naraz wiadomości do wielu hostów (na ten sam termin pobytu), jeżeli wszyscy będą zainteresowani twoją pomocą, to zrobisz im tylko zamieszanie w grafiku.
 • Staraj się nie stosować „kopiuj-wklej” oraz nie pisać za długiej pierwszej wiadomości.
 • Pamiętaj, że host może po prostu przeczytać twój profil więc w wiadomości zamieść tylko najważniejsze informacje o sobie (streszczenie profilu, kiedy możesz przyjechać i jakie prace wykonywać).
 • Pytaj o wszystko, żeby uniknąć późniejszych nieporozumień.
 • Ustal, czy pracujesz 5 godzin dziennie, czy może jednego dnia 8 a drugiego 3 godziny.
 • Dowiedz się, czy wolne są weekendy, czy inne dni.
 • Warto dokładnie wypytać o zakres pracy oraz o wyżywienie (czy mamy gotowe posiłki, czy będziemy gotować, niektórzy gospodarze oferują tygodniowe kieszonkowe na wydatki; ważne! na workaway jest wielu hostów wegetarian/wegan, którzy nie gwarantują mięsa w diecie).
 • Nie tylko ty możesz znaleźć hosta, również możesz zostać przez niego znaleziony, dlatego warto dokładnie wypełnić profil!

Wolontariat workaway – nasza opinia

workaway

Do tej pory raz korzystaliśmy z workaway, podczas naszego pobytu na Islandii. Praca była bardzo fajna i mniej więcej taka, jakiej się spodziewaliśmy. Naszymi obowiązkami było zajmowanie się dziećmi, pomoc w domu (czyli sprzątanie, robienie prania i gotowanie), spacery z psem oraz pomoc w Brekka (pensjonat i restauracja), gdzie przygotowywaliśmy (a wcześniej remontowaliśmy) pokoje dla gości oraz sprzątaliśmy. Czasami pracowaliśmy przez 5 godzin, czasami mniej albo więcej. Niedziele zawsze były wolne, raz tylko trafiło się nam malowanie pokoju (ale gospodarze zapytali, czy pasuję nam praca w wolny dzień). Dogadywaliśmy się z nimi w miarę dobrze, mogłoby być lepiej. W skrócie można powiedzieć, że gospodarze nie do końca wiedzieli, na czym polega workaway (mimo że wcześniej przyjmowali innych wolontariuszy). Kolejny dłuższy wyjazd również chcemy realizować z pomocą workaway, bo to zdecydowanie świetna sprawa (szczególnie w krajach, które są drogie). Polecamy wam wolontariat workaway. Nieważne gdzie i na jak długo jedziecie – na pewno znajdziecie coś dla siebie! A może już korzystaliście z wolontariatu workaway? Podzielcie się wrażeniami :)

A na koniec mamy dla was wpisy o workaway innych podróżników:

Zapisz

Komentarze do wpisu “Wolontariat workaway – sposób na niezapomniane wakacje i nie tylko

 1. Gabi napisał(a):

  Fajna rzecz! Szkoda, że nic takiego nie rzuciło mi się w oczy jak studiowałam 🙁

 2. Kasia napisał(a):

  Zainspirował mnie ten post, ale pomysł pewnie musi jeszcze we mnie dojrzeć.
  Mam też pytanie o Waszą stałą pracę. Czy jadąc na 2 miesiące na Islandię zrezygnowaliście z pracy, wzięliście długi urlop? Pytam, bo zakładam, że też trzeba mieć trochę pieniędzy ze sobą, jeżeli się nie chce siedzieć tylko w domu.

  1. Hanja napisał(a):

   Sytuacja była taka, że ja skończyłam studia miesiąc przed wyjazdem (nie pracowałam nigdzie) a Michał zwolnił się z pracy (która i tak była zaplanowana na pół roku, z racji tego że moje studia były dłuższe o semestr). Do tego w momencie wyjazdu nie wiedzieliśmy ile zostaniemy na Islandii, mieliśmy odłożone po kilka tysięcy złotych ale w czasie samego wolontariatu nie wydaliśmy dużo (po około 300 zł, na jakieś własne zakupy i trochę zwiedzania + kupiliśmy sobie karnet na basen i siłownie :P).

 3. Kasia napisał(a):

  Mam pytanie
  Czy workaway jest tylko dla młodych? Mam 48 lat i nie mam co ze sobą zrobić 🙁

  1. Michał napisał(a):

   Oczywiście, że nie tylko!! Kasia zakładaj konto i szukaj swojego miejsca. Czekamy na informację co wybrałaś 😉

 4. Justyna napisał(a):

  Bardzo ciekawa notka, ciekawa jestem tylko czy sama muszę zapewnić sobie dojazd na miejsce i z powrotem czy host to zapewnia ? Pozdrawiam 🙂

  1. Michał napisał(a):

   Dojazd jest na własną rękę, chyba że jakoś inaczej dogadasz się z hostem 😉

 5. Aga napisał(a):

  Idealna opcja jak mnie zwolnią z pracy:) świetne jest to, że nie ma górnej granicy wieku,a ja już grubo po 30tce:)

  1. Michał napisał(a):

   Wiek to tylko liczba 😉

 6. Ewa napisał(a):

  A czy w czasie tego wolontariatu można podjąć po godzinach jakąś pracę ? Jak to jest widziane ?

  1. Michał napisał(a):

   Myślę, że nie będzie problemu. Wystarczy pogadać wcześniej z hostami. Po za pracą na workaway reszta czasu to czas wolny dla nas, więc można robić co się chce 😉 Ale wypada zapytać.

 7. Agnieszka napisał(a):

  Ile czasu trzeba liczyć od rejestracji do kontaktu z osobą, która będzie nami zainteresowana? Pozdrawiam 🙂

  1. Hanja napisał(a):

   Właściwie zaraz po zaksięgowaniu wpłaty można wysyłać wiadomości. Tylko czasami czeka się dość długo na odpowiedź 🙂

 8. […] Więcej o naszych przygodach na tej niesamowitej wyspie i wolontariacie przeczytacie w naszym wpisie o Workaway. […]

 9. […] can find more information about our adventures on this amazing island and the volunteering in our post about Workaway (Polish […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.