Loading...

Wiza do Rosji. Poradnik krok po kroku

wiza do rosji

Samodzielne załatwienie wizy nie zawsze jest możliwe, czasami jest też trudne i skomplikowane bo wymaga wypełniania wielu wniosków oraz zdobywania dziwnych dokumentów. Wiza do Rosji, a dokładniej wiza turystyczna jednokrotna wymaga trochę papierkowej roboty, ale spokojnie można poradzić sobie samemu z jej wyrobieniem.

Od czego zacząć? Ustalcie plan podróży, zdecydujcie ile mniej więcej dni spędzicie w danym miejscu. Sprawdźcie połączenia kolejowe i samolotowe – pomoże to określić ile czasu spędzicie na przemieszczaniu się. Wniosek można złożyć maksymalnie 3 miesiące przed planowaną datą wjazdu do Rosji, ale czas oczekiwania na wizę to około tygodnia, więc wszystko da się załatwić nawet dwa tygodnie przed wyjazdem (jeżeli posiadacie wszystkie dokumenty, to nawet tydzień – ale to może być ryzykowne). Całość najlepiej zorganizować w poniższej kolejności.

wiza do rosji

Wiza do Rosji – potrzebne dokumenty

Aby ubiegać się o wizę potrzebne będą:

 • paszport (ważny co najmniej 180 dni, licząc od daty zakończenia terminu ważności wizy na wjazd do Rosji)
 • wypełniony na komputerze i później wydrukowany elektroniczny wniosek
 • voucher turystyczny wystawiony przez organizację turystyczną lub hotel
 • polisa ubezpieczeniowa
 • jedno aktualne zdjęcie, nie starsze niż 6 miesięcy (takie jak do paszportu)

Wiza turystyczna do Rosji

Wiza turystyczna (jedno lub dwukrotna) jest wystawiana maksymalnie na okres do 30 dni. Jak już pisałam wyżej – można ją wyrobić najwcześniej 3 miesiące przed planowaną datą wjazdu do Rosji, ale i dwa tygodnie zwykle będą optymalne – wszystko zależy od tego, jak wygląda wasz pomysł na wyjazd i kiedy się na niego zdecydowaliście.

Wiza do Rosji – paszport i zdjęcie

Paszport jest konieczny – musi mieć wolną stronę na wizę oraz być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z Rosji wpisanej we wniosku. Zdjęcie wystarczy jedno, paszportowe (biometryczne) – musi być aktualne i generalnie nie powinno mieć więcej niż 6 miesięcy.

Wiza do Rosji – jak wypełnić wniosek?

Wniosek wypełniamy na komputerze. Wystarczy wejść na stronę www Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej, wybrać kraj oraz język i przejść do wypełniania wniosku.

wiza do rosji

Następnie otwiera na się nowe okno, wymyślamy sobie hasło (można zapisać wniosek i dokończyć wypełnianie później). U góry, po prawej stronie mamy numer naszego wniosku.

wiza do rosji

Kolejny etap to podanie informacji dotyczących naszej wizy – wybieramy cel wizyty, kategorie wizy, długość pobytu itd. Co ważne, daty wjazdu i wyjazdu muszą być takie same jak na voucherze turystycznym!

wiza do rosji

Teraz czas aby podać dane osobowe, dokładnie takie jak w paszporcie. Warto sprawdzić kilka razy czy nie ma żadnych literówek i wszystko się zgadza – oczywiście można sprawdzić przed samym wydrukowaniem ale warto kontrolować to na bieżąco.

wiza do rosji

Kolejny krok jest bardzo prosty – jak już uporaliśmy się z danymi osobowymi to musimy podać numer paszportu oraz datę jego wydania i termin ważności.

wiza do rosji

Czwarty etap to informacje o pobycie – wypełniamy dane dotyczące biura, które wystawiło nam voucher oraz podajemy jego numer. Niżej wybieramy miejsca pobytu – dokładnie takie jak te które są zapisane w voucherze, po wpisaniu kilku liter pojawiają się podpowiedzi. Aby dostać wizę, potrzebne jest ubezpieczenie – podajemy, więc numer naszej polisy. Jeżeli byliście w Rosji już wcześniej, musicie podać liczbę pobytów oaz datę ostatniego wyjazdu.

wiza do rosji

Następne okno to dużo pisania! Podajemy adres stałego zamieszkania, numer telefonu, e-mail. Niżej mamy okienko które uzupełniamy danymi naszego pracodawcy albo uczelni, na której studiujemy.  Dalej są pytania dotyczące bliskich osób, które z nami podróżują oraz tego, czy posiadamy krewnych w Rosji.

wiza do rosji

Ostatni etap to wybór miejsca, gdzie składamy wniosek. Wniosek możemy od razu wydrukować albo zapisać w formacie pdf. Ważne żeby wydrukować go w odpowiednim formacie (ze względu na kod kreskowy, który się na nim pojawia), ale wszystko jest dokładnie wytłumaczone i raczej nikomu nie sprawi trudności.

wiza do rosji

 

Voucher turystyczny – jak go zdobyć?

Wiza do Rosji wymaga jednego, dość ważnego dokumentu – vouchera. Jeżeli wybieracie się w czasie pobytu do jakiegoś porządnego, kilku gwiazdkowego hotelu to (podobno) hotel może wystawić voucher. Jeżeli nie, musie skorzystać z usług pośrednictwa, które takie vouchery wystawia. Cena takiego dokumentu to około 100 złotych, gotowy voucher (skan) otrzymacie na maila zwykle w ciągu jednego dnia.

Co jest potrzebne do jego wystawienia? Dane osobowe, daty i trasa podróży (dlatego warto przygotować to wcześniej) oraz potwierdzenia rezerwacji noclegów. Jeżeli planujecie np. 3 dni spędzić w pociągu to także musicie wpisać to do planu podróży ale nie ma konieczności podawania jakim konkretnym pociągiem będziecie jechać. Potwierdzenia rezerwacji – mogą być np. z booking.com, rezerwacja nie musi być opłacona (najlepiej rezerwować hostele gdzie możliwa jest późniejsza, bezpłatna anulacja), ale wszystko musi być zgodne z podanymi datami.

Szukasz noclegu w Rosji? Najlepsze oferty znajdziesz na booking.com

Voucher warto wyrobić na dłuższy okres czasu,  w razie zmian terminów lotów czy jakiś nieplanowanych opóźnień. Nie ma żadnego problemu jeśli wjedziecie później albo wyjedziecie wcześniej. Co ważne, wiza do Rosji powinna być wystawiona w ciągu dwóch tygodni od daty wystawienia vouchera.

My skorzystaliśmy z usług firmy Eyand Travel, wszystkie potrzebne informacje znajdziecie na ich stronie www. Kontakt był bardzo miły, rozwiano wszystkie nasze wątpliwości, a vouchery mieliśmy w mniej niż 24 godziny. Polecamy!

Jakie ubezpieczenie kupić na wyjazd do Rosji?

Z informacji które uzyskaliśmy od pośrednictwa, które wyrabiało nasz voucher wynikało, że nie każde ubezpieczenie będzie uznane. Nawet jeżeli polisa obowiązuje na terenie Rosji, to niekoniecznie zostanie uznane przy składaniu wniosku. Warto sprawdzić dokładnie ponieważ poszczególne konsulaty mogą mieć inne wymagania, my składaliśmy wnioski w Krakowie. Zdecydowaliśmy się na zakup ubezpieczenia firmy Signal Iduna, a dokładniej wybraliśmy Signal Iduna Card. Taką polisę można kupić przez internet – potwierdzenie mamy od razu na mailu, a plastikowa karta przychodzi w ciągu tygodnia pocztą. Koszt jest niewielki – rok ubezpieczenia w wersji world to 64 złote, a w wersji world sport 111 złotych. Signaul Iduna Card jest dla wszystkich w wieku od 5 do 30 lat, warunki i kwoty ubezpieczenia są standardowe – mamy nadzieję, że nie będziemy musieli korzystać i sprawdzać jak działa.

Wiza do Rosji – gdzie złożyć wniosek?

Dokumenty składamy w odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania konsulacie lub centrum wizowym. Znajdują się one w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku (poniżej znajdziecie podział). Wcześniej, przez stronę www, trzeba zarezerwować sobie odpowiadający nam termin.

wiza do rosji
Ile kosztuje wiza do Rosji?

Poniżej zestawienie kosztów, które my ponieśliśmy w związku z całym procesem wyrobienia wizy. Musieliśmy wykupić ubezpieczenie (Michał wybrał droższą wersję uwzględniająca sporty ekstremalne), ale jest ono ważne cały rok. Różne mogą być też koszty wyrobienia vouchera. Opłata wizowa jest stała (152 złote dla wizy turystycznej, jednokrotnej) a opłata centrum wizowego to 25 euro więc może ulegać minimalnym zmianom.

wiza do rosji

Mamy nadzieje, że poradnik będzie pomocny i ułatwi wam wyrobienie wizy. Jeżeli macie jakieś pytania czy sugestie to czekamy na komentarze i wiadomości! До свидания!

Jeżeli myślicie o przejściu Wielkim Szlakiem Bajkalskim, to możecie skorzystać z naszego wpisu. Pisaliśmy już także o Moskwie, Irkucku i Stolby oraz stworzyliśmy poradniki na temat kupna biletów na kolej transsyberyjską.

Komentarze do wpisu “Wiza do Rosji. Poradnik krok po kroku

 1. W Rosji jeszcze nie byłam i na chwilę obecną nie ciągnie mnie w ogóle do tego kraju, ale widzę że przed wyjazdem czekałoby mnie sporo papierkowej pracy, chociażby z tym ustaleniem trasy, miejsc noclegu czy dat pobytów. Może kiedyś skuszę się na wizytę w tym kraju 🙂
  Pozdrawiam!

 2. adam napisał(a):

  Dawno nie czytalem tak glupiego poradnika. Jaki sens ma tworzenie czegos takiego skoro i tak korzystaliscie z centrum wizowego?
  To tak jakby zrobic poradnik jak kupic bilet lotniczy na zasadzie:
  1. Idz do biura podrozy,
  2. Zarezerwuj za ich posrednictwem bilet,
  3. Ciesz sie podroza!

  Litosci…

  1. Hanja napisał(a):

   A ja dawno nie czytałam tak głupiego komentarza – Centrum Wizowe jest pomocniczym oddziałem Konsulatu gdzie składa się dokumenty aby uzyskać wizę. Wygląda to tak samo jak w konsulacie, do której trudniej się dostać bo jest mniej terminów – więc dodatkowo utworzono Centrum Wizowe. Polecam czytać ze zrozumieniem i sprawdzić czym różni się Rosyjskie Centrum Wizowe od pośrednika, który załatwia wizę.

 3. Basia napisał(a):

  Dziękuję za bardzo pomocny wpis, przyda się do przygotowania najbliższego wyjazdu.

 4. Gosia napisał(a):

  A ja tam sie wybieram w sierpniu do Petersburga i Moskwy..Nie chce zadnych biur podrozy…Robie to indywidualnie i taki wpis jak tu bardzo byl mi pomocny,bym zrozumiala na czym polega sprawa z wiza..Dzieki

 5. Łukasz napisał(a):

  Dzięki za ten pomocny opis. Mam kilka pytań, będę wdzięczny za odpowiedź 🙂

  W marcu planujemy wyjazd do Moskwy sporą, 10-osobową ekipą znajomych. Staramy się obniżyć koszty związane z pozyskaniem wizy.

  1. Czy jako osoba zameldowana w woj. warmińsko-mazurskim mogę złożyć wniosek wizowy wraz z wszystkimi dokumentami w konsulacie w Warszawie (nie w centrum wizowym) i – jeżeli tak – to z czym wiążą się ewentualne utrudnienia takiego rozwiązania?

  2. Czy opowieści o kolejkach przed ambasadą Rosji (i możliwości stania przed ambasadą 4 godziny z przełożeniem wizyty na nastepny dzień) nadal mają potwierdzenie w rzeczywistości?

  3. Czy do złożenia wniosku wizowego będzie mi potrzebny bilet na transport do Rosji (w naszym przypadku samolot)? Czy na spokojnie mogę zająć się jego rezerwacją i opłatą po otrzymaniu wizy?

  Z góry dzięki za odpowiedz!

  1. Hanja napisał(a):

   1. Wydaję mi się, że miejsce zameldowania nie ma znaczenia bo nie jest teraz obowiązkowe. Zresztą nawet na stronie piszą o miejscu zamieszkania a nie zameldowania. Polecam skontaktować się z ambasadą/konsulatem.
   2. Aby złożyć wniosek w ambasadzie/konsulacie trzeba wcześniej zarezerwować sobie dzień i godzinę wizyty więc raczej nie ma kolejek. Z tym, że czasami terminy są dość odległe.
   3. Nie trzeba mieć biletów (można wjechać do Rosji w innym niż pierwszy dzień wizy i wyjechać wcześniej niż jej koniec).

   Jeżeli jest was 10 osób to może warto zapytać pośredników wizowych o ofertę – wtedy nie trzeba nigdzie jeździć a i cena vouchera może być atrakcyjna.

 6. Zbychu napisał(a):

  Cześć
  Czy to prawda, że do Ambasady każda osoba aplikująca o wizę musi zgłosić się osobiście ? A do centrum wizowego nie jest to wymagane?
  Jadę z kobietą, mogę podjechać do stolicy z Łodzi… ale tylko ja!

  1. Hanja napisał(a):

   Tak, do Ambasady osobiście (chyba można ew. dla kogoś z rodziny jeszcze, ale nie wiem na 100%). W Centrum Wizowym nie wymagają żeby być osobiście – sami widzieliśmy jak jedna osoba odbierała chyba z 10 paszportów 🙂

   Pozdrawiam

 7. […] do konsulatu. Po praktyczne informacje dotyczące rosyjskiej wizy odsyłam na zaprzyjaźniony blog mała i duży w podróży. Michał i Hania krok po kroku wytłumaczyli jak wizę uzyskać i sama posiłkowałam się ich […]

 8. nrnf napisał(a):

  Świetnie napisany poradnik, wszystko szczegółowo omówione 🙂

  1. Michał napisał(a):

   Dzięki wielkie! Cieszymy się, że mogliśmy pomóc.

 9. Pawel napisał(a):

  Polecam nie używać polskich agencji przy załatwianiu vouchera. Cena jest dwukrotnie wyższa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.