Loading...

Nowohucka Amazonka, czyli spływ kajakowy Dłubnią w Nowej Hucie

dłubnia

Są czasem takie miejsca, które potrzebują wariatów żeby zacząć żyć. Tak jest i w tym przypadku. Nowa Huta ma takiego wariata, który siedząc za biurkiem wpadł nagle na pomysł zorganizowania spływu kajakowego w Nowej Hucie. Jeżeli byliście kiedyś w Nowej Hucie, to w waszej głowie pojawiły się teraz dwa pytania: JAK? i GDZIE?. A jednak dzięki osobom takim jak Marcin z biura podróży Eco Travel nie jest trudno znaleźć na nie odpowiedź. GDZIE? W Hucie jest tylko jedna rzeka, na której mogło się to odbyć. Dłubnia! Płynie sobie spokojnie gdzieś tam z boku całej dzielnicy i nie wychyla się za bardzo. JAK? No, po prostu. Wsiadł w kajak i przepłynął Dłubnię. Udało się, więc najpierw zorganizował sprzątanie rzeki, w którym wzięli udział mieszkańcy Nowej Huty (tam też byliśmy!). Teraz spływy odbywają się, co dwa tygodnie i przeważnie wszystkie miejsca są zajęte. Da się?

Dłubnia

Cała rzeka ma nie całe 50 kilometrów i jest jednym z lewych dopływów Wisły. Swoje źródło ma niedaleko Olkusza w małej wsi Jangrot. Co ciekawe rzeka jest na tyle czysta, że czasami można złowić w niej podobno pstrągi. Rzeka Dłubnia jest też osią Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego, który jest najbardziej na wschód wysuniętym parkiem krajobrazowym Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na terenie parku znajduje się wiele pomników przyrody oraz cennych zabytków architektury.

Spływ

Spływ zaczynamy przy zalewie Nowohuckim. Niestety lekko kropiło, ale w sumie i tak będziemy mokrzy, więc co za różnica. Zakładamy kapoki i zabieramy się za znoszenie kajaków do rzeki. Wsiadamy i nie ma już odwrotu. Ja na kajaku pływałem ostatnio na zielonej szkole w podstawówce paręnaście lat temu, Hania nigdy… Ruszamy!

dłubnia

Chwila na zgranie i bez problemu płyniemy omijając przeszkody, których na Dłubni jest sporo. Wypłycenia, kamienie, gałęzie, powalone drzewa. Przepływamy pod dwoma mostami, a na rzece mamy nawet dwie malutkie kaskady, które są ciekawym urozmaiceniem wycieczki. Wszystko udaje nam się jakoś pokonać i nie możemy się nadziwić, że tak niesamowite miejsce było zawsze blisko nas, a my o nim nie wiedzieliśmy.

dłubnia

dłubnia

Ja osobiście wyobrażałem sobie Dłubnię, jako małą płytką rzeczkę i nie bardzo wierzyłem w to, że spływ kajakiem jest tam w ogóle możliwy. I o ile na początku jest płytko, tak na ostatnich paru kilometrach z malutkiej Dłubni robi się na prawdę całkiem spora rzeka. Dookoła drzewa i trawy, a przy brzegach dryfują kaczki, które nie bardzo wiedzą skąd wzięły się te wielkie, czerwone i pływające przedmioty.

bensound-buddy.00_01_09_07.Still004

dłubnia

Cały spływ trwa około 2 godzin, podczas których przepływamy około 10 kilometrów. Pod koniec wpływamy do Wisły i płyniemy kawałek do wyznaczonej przystani. Wygląda jak ogromna autostrada w porównaniu do Dłubni, ale podejrzewam, że gdybym miał płynąć nią dwie godziny to było by nudno. Nie to, co Dłubnia. Nie powiem musieliśmy się trochę namęczyć podczas omijania przeszkód, tym bardziej, że mistrzami w kajaku nie jesteśmy.

dłubnia

dłubnia

Wrażenia niesamowite. Hania wreszcie przekonała się do kajaków, a ja uświadomiłem sobie, że raz na jakiś czas trzeba ruszyć się na jakiś spływ. Oby więcej takich nieoczywistych rzeczy działo się w naszej dzielnicy. I oby wszędzie znajdowali się tacy szaleni ludzie, którzy takie rzeczy organizują. Na spływ Dłubnią można zapisywać się na stronie Nowa Huta Travel. To, kto chętny? Lubicie spływy kajakowe?

Zapisz

Komentarze do wpisu “Nowohucka Amazonka, czyli spływ kajakowy Dłubnią w Nowej Hucie

  1. Daria/PoboczemDrogi napisał(a):

    Dłubnia to taka moja rzeka dzieciństwa, kojarzy mi się z niedzielnymi spacerami z Dziadkiem. Ale nigdy, absolutnie nigdy nie pomyślałam o niej w kontekście kajaka. Świetne zdjęcia, jak z raftingu 🙂

  2. Połącz Kropki napisał(a):

    Fajna trasa, widać, że coś się działo, teraz takiej poszukuję 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.