Loading...

Parki w Moskwie, czyli bardziej zielona część stolicy Rosji

parki w moskwie

Przyjeżdżając do rosyjskiej stolicy, raczej spodziewaliśmy się dużej ilości betonu i nie liczyliśmy na schronienie w cieniu drzew. Jednak po wnikliwej analizie przewodnika, okazało się, że w Moskwie znajdziemy wiele terenów zielonych. Parki w Moskwie to popularne miejsce wypoczynku – znajdziemy w nich naprawdę wiele, bardzo różnorodnych atrakcji. Cieszące oko fontanny, skate parki, siłownie na świeżym powietrzu i wiele, wiele innych. Oczywiście każdy park zajmuję dość sporą powierzchnię. Co więcej, zdecydowanie nie są to takie zwykłe parki, jakie znajdziemy w Polsce – totalnie nas zachwyciły i trochę przytłoczyły wielkością i ilością złotych ozdób.

Gdzie odpoczywać w Moskwie?

My zaplanowaliśmy w Moskwie prawie 5 dni, więc zdecydowaliśmy poświęcić jeden dzień na relaks w parkach. Ale jeden dzień to zdecydowanie za mało! Dodatkowo po całym dniu spacerowania i podziwiania atrakcji, ledwo doszliśmy do hostelu – a i tak nie zobaczyliśmy wszystkiego. Warto tak zaplanować zwiedzanie miasta, żeby po drodze mieć jakiś park albo poświęcić na taki spacer, chociaż kilka godzin – szczególnie jeżeli macie ochotę np. wstąpić do muzeum przy parku zwycięstwa.

Parki w Moskwie znajdują się z każdej strony miasta, oferują naprawdę ogromną ilość możliwości aktywnego spędzania czasu i spokojnego wypoczynku. Może nie jest to tak oczywista atrakcja jak Kreml czy metro, ale zdecydowanie polecamy odwiedziny chociaż w słynnym Gorky Park. Tym bardziej jak już zmęczycie się moskiewskim upałem i zanucicie pod nosem Wind of change

parki w moskwie

Park Pobiedy (Park Zwycięstwa)

Bardzo łatwo tam trafić, park położony jest przy stacji metra o tej samej nazwie – co więcej, jest to najgłębiej położona stacja moskiewskiego metra. Parki w Moskwie to nie tylko kilka drzew i mały plac zabaw dla dzieci… to zwykle zdecydowanie więcej! Tak jest i w tym przypadku. Park Pobiedy to nie tylko miejsce wypoczynku, ale także spotkania z historią. Mieści się tu kompleks pamięci Pokłonna Góra, który poświęcony jest Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Cały park zajmuje powierzchnie około 135 hektarów. Na tym ogromnym terenie znajdziemy między innymi:

 • pomnik Zwycięstwa
 • Centralne muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej lat 1941-1945
 • cerkiew św. Jerzego
 • wystawa techniki wojskowej i uzbrojenia pod gołym niebem
 • wiele różnych pomników.

W sercu Parku Pobiedy góruje obelisk o wysokości 141,8 metra zakończony rzeźbą Nike, każdy metr wysokości symbolizuje kolejny dzień wojny. Obok zobaczyć można rząd fontann, których liczba (1418) również jest nieprzypadkowa.

parki w moskwie

parki w moskwie

parki w moskwie

Park Gorkiego…

Moje pierwsze skojarzenie, gdy ktoś zapyta o parki w Moskwie, to zdecydowanie Park Gorkiego! Pełna nazwa to Centralny Park Kultury i Rozrywki im. Maksima Gorkiego – tak, zdecydowanie kultury i rozrywki w każdym możliwym wydaniu tu nie brakuje. W 2011 roku park przeszedł gruntowną modernizację i na szczęście pożegnał się na dobre ze swoim poprzednim, przaśnym i komunistycznym wcieleniem. Obecnie jest to najpopularniejsze miejsce odpoczynku w mieście, które przyciąga tłumy przez cały rok. My mieliśmy szczęście odwiedzić Moskwę w szczycie sezonu turystycznego więc widzieliśmy typowo letnie atrakcje – plenerowe kino i siłownia, staw z rowerkami wodnymi, skate parki i dziesiątki innych atrakcji. Chyba nigdy wcześniej nie widzieliśmy tak świetnie zorganizowanej przestrzeni miejskiej!

…to miejsce idealne na odpoczynek!

Gdyby w Krakowie powstał taki park chyba przyciągnąłby wszystkich mieszkańców, nawet tych wiecznie niezadowolonych 😉 Park Gorkiego to zdecydowanie punkt obowiązkowy podczas zwiedzania miasta nawet jeśli nie macie czasu zobaczyć, co oferują najpiękniejsze parki w Moskwie to Gorkiego nie możecie pominąć! Szczególnie że można dojść tu pieszo z centrum albo dojechać szybko metrem (przystanek Park Kultury).

parki w moskwie

parki w moskwie

parki w moskwie

parki w moskwie

parki w moskwie

parki w moskwie

Park VDNKcH

Jest to jeden z największych kompleksów rekreacyjnych na świecie. Odwiedza go ponad 24 milionów gości rocznie. Obecnie Park nosi nazwę Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe, jednak nazwa była kilka razy zmieniana, a i tak najpopularniejszy jest nadal skrót VDNKcH będący akronimem nazwy Wystawa Osiągnięć Gospodarki Narodowej. Park został otwarty w roku 1939, a jego teren ewoluował przez ten wszystkie lata – raz w lepszym, raz w gorszym kierunku. Przy wejściu od strony wschodniej wita nas wielka brama z pomnikiem robotnika i kołchoźnicy. Sam teren to ponad 520 hektarów wypełnionych po brzegi atrakcjami. Tak, zdecydowanie potrzebna jest mapa, żeby się tu nie pogubić…

parki w moskwie

parki w moskwie

parki w moskwie

We wcześniejszych latach główną atrakcją parku były wystawy dotyczące krajów wchodzących w skład Związku Radzieckiego. Każdy kraj posiadał swój pawilon, zbudowany w odpowiednim, często nawiązującym do narodowej architektury i ludowych zdobień stylu. Obecnie część pawilonów jest zamknięta i niestety nie zadbana, część jest remontowa – a są i takie, w których znajdują się sklepy z tradycyjnymi wyrobami.

parki w moskwie

parki w moskwie

parki w moskwie

Najpiękniejsza fontanna w Moskwie

Obiekt, który obowiązkowo trzeba zobaczyć z bliska – co nie jest trudne, bo zdecydowanie rzuca się w oczy – to Fontanna Przyjaźni Narodów. Otoczona jest szesnastoma pozłacanymi figurami kobiet – każda ubrana jest w strój ludowy jednej z republik wchodzących kiedyś w skład Związku Radzieckiego. Kilka kroków znajduje się kolejna piękna fontanna (tak, Rosjanie bardzo lubią fontanny!), tym razem w kształcie kamiennego kwiatu. Fontanna zbudowana jest z kamieni półszlachetnych pochodzących z Uralu.

parki w moskwie

parki w moskwie

parki w moskwie

parki w moskwie

Jakby Wam było mało atrakcji – to na terenie parku znajduje się również oceanarium (a dokładniej Moskwarium), place zabaw, samolot oraz wesołe miasteczko, które w ciągu najbliższych lat ma zostać zmodernizowane i oczywiście powiększone.

parki w moskwie

parki w moskwie

W Moskwie parków jest jeszcze sporo, jednak odwiedzenie tych trzech zajęło nam cały dzień! Na szczęście stacje metra są blisko, więc nie tracimy dużo czasu na przemieszczanie się między jednym a drugim. Zostawcie sobie czas wieczorem, żeby tak jak prawdziwi mieszkańcy stolicy odpocząć sobie w jednym z tych fantastycznych miejsc. Odpoczywać możecie tam na wiele sposobów, od jogi po grę w ping-ponga, spacery, aż po slalomy na rolkach i deskorolkach 😉 Każdy znajdzie coś dla siebie. Jakiś park w Moskwie polecacie jeszcze szczególnie? Jak tak, to dlaczego? Piszcie w komentarzach. Przyda nam się to przy kolejnej wizycie w Rosji 😉

Komentarze do wpisu “Parki w Moskwie, czyli bardziej zielona część stolicy Rosji

 1. Asia napisał(a):

  Ja, oprócz wspomnianych przez Was parków, byłam tez na Worobiowych Wzgórzach. Zanim dojdzie się na samą górę, co by zobaczyć panoramę miasta, mozna chłonąc zieleń 🙂 Trochę jak nie-Moskwa! 🙂

 2. Mmalena napisał(a):

  Przepiękne te fontanny. Dobrze, że była taka pogoda żyleta, bo zdjęcia wyszły rewelacyjne.

 3. Ewelina napisał(a):

  Zdjęcia fantastyczne. Takie słoneczko mogło by teraz trochę pogrzać u nas 😉

 4. Anita napisał(a):

  fontanna najlepsza! mam nadzieję, że kiedyś uda mi się odwiedzić Rosję – wschód od zawsze mnie fascynował, na razie odwiedziłam jedynie Ukrainę i byłam zachwycona :3

 5. Jacek eM: dizajnuch napisał(a):

  Monumentalne, to chyba odpowiednie słowo. Ale piękne, bez dwóch zdań 🙂

  1. Michał napisał(a):

   Monumentalne, to odpowiednie słowo dla całej Moskwy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.