Loading...

Moskiewskie metro i jego najpiękniejsze stacje

moskiewskie metro

Moskwa to ogromne miasto, które zachwyca nie tylko monumentalną i ciekawą architekturą, ale także tym, czego nie widać na pierwszy rzut oka – czyli podziemnymi korytarzami metra. Projekt powstał w 1901 roku, pierwsze wagony ruszyły w podróż w 1935 roku. Moskiewskie metro to obecnie ponad 300 kilometrów torów, 200 stacji i 4500 wagonów, ale oczywiście sieć jest wciąż rozbudowywana i powiększana. Sprawne poruszanie się po tak gęstej, lekko splątanej sieci schodów oraz pełnych zakrętów i zakamarków korytarzy na początku może być trudne. Mapa jest bardzo przydatna, podobnie znajomość cyrylicy, ponieważ na wielu stacjach nie znajdziemy angielskich napisów. Codziennie moskiewskim metrem podróżuje kilka milionów osób.

Najpiękniejsze stacje moskiewskiego metra

Komsomolskaja

Tutaj najlepiej rozpocząć wycieczkę po najciekawszych i najpiękniejszych stacjach. Komsomolskaya to stacja gdzie krzyżują się dwie linie – czerwona i brązowa, czyli tzw. Kolcewaja (linia okrąg). Jej nazwa pochodzi od organizacji zrzeszającej młodych komunistów – Komsomoł (Kommunisticzeskij Sojuz Mołodioży). Marmury, złote mozaiki na sufitach i piękne lampy! Część żyrandoli przypominała nam te, które można obejrzeć w budynku Centrum Administracyjnego Kombinatu w Nowej Hucie. Można poczuć się tu bardziej jak we wnętrzu jakiegoś pałacu niż jak na peronie metra.

moskiewskie metro

moskiewskie metro

moskiewskie metro

Prospekt Mira

Na tej stacji również warto się zatrzymać na dłużej – może nie jest jakaś porażająca, ale bardzo ładna i elegancka. Białe, porcelanowe dekoracje na ścianach, do tego wiele motywów roślinnych i scen ukazujących życie w zgodzie z naturą. Prospekt Mira kiedyś nosił nazwę Ogród Botaniczny ze względu na jego bliskie sąsiedztwo.

moskiewskie metro

moskiewskie metro

Nowosłobodskaja

Moskiewskie metro to nie tylko prosty socrealizm, na tej stacji mamy do czynienia ze stylem art nouveau. Możemy obejrzeć piękne, kolorowe, szklane witraże – jest ich aż 32. A każdy przedstawia co innego! Do tego na końcu długiego korytarza, pomiędzy torami, czeka na nas mozaika o nazwie Pokój na całym świecie – co ciekawe kiedyś, zamiast dwóch gołębi mogliśmy podziwiać… portret Stalina.

moskiewskie metro

moskiewskie metro

moskiewskie metro

Biełorusskaj

Warto się dobrze rozglądać i chodzić z uniesioną głową, bo na suficie można zobaczyć 12 interesujących mozaik. Przedstawiają one kulturę, ekonomię i historię sąsiednich narodów. Uwaga! Warto patrzeć też pod nogi! Na podłodze kolejna mozaika, której wzór nawiązuje do tradycyjnych, białoruskich dekoracji kołder. Zdecydowanie kolejna stacja w stylu pałacowym

moskiewskie metro

moskiewskie metro

moskiewskie metro

Majakowskaja

Jedna z najpiękniejszych a może nawet najpiękniejsza na świecie stacji metra. Moskiewskie metro to zwykle dużo misternych zdobień i złota, ale Majakowskaja to reprezentantka stylu art deco. Piękny rodonit i marmur w różnych kolorach, kolumny ozdobione stalowymi panelami oraz ciekawie oświetlony sufit. Co więcej, Majakowskaja to także jedna z najgłębiej położonych stacji – mieści się aż 33 metry pod ziemią.

moskiewskie metro

moskiewskie metro

Teatralnaja

Jasna, dość delikatnie ozdobiona, ale warta uwagi. Dekoracje nawiązują do historii i kultury republik należących do Związku Radzieckiego. Płaskorzeźby  muzykantów ubranych w narodowe stroje ludowe, którzy grają na tradycyjnych instrumentach muzycznych.

moskiewskie metro

moskiewskie metro

Płoszczad´ Riewolucyi

Ta stacja to wielka, podziemna galeria. Możemy przespacerować się pomiędzy wieloma pięknymi, ogromnymi figurami wykonanymi z brązu. Figury przedstawiają najbardziej istotne role z czasów rewolucji oraz nowy świat, który narodził się po jej zakończeniu. Znajdziemy tu między innymi żołnierzy, artystów, robotników, sportowców, nauczycieli i rolników.

moskiewskie metro

moskiewskie metro

moskiewskie metro

Arbatskaja

Moskiewskie metro uległo niemieckiemu bombardowaniu w 1941 i wtedy stacja Arbatskaja została całkowicie zniszczona. Nową stację wybudowano głębiej i połączono z inną linią dlatego mamy dwie różne stacje o takiej samej nazwie. Ta pierwsza liczy sobie około 250 metrów długości co czyni ją najdłuższą stacją moskiewskiego metra. Dekoracje raczej nie są przytłaczające – marmur i ozdobne żyrandole zdecydowanie tutaj dominują.

moskiewskie metro

moskiewskie metro

Kijewskaja

Kolejna piękna i bardzo, bardzo misternie zdobiona stacja – spodoba się wam, jeżeli lubicie duże ilości złota i biały marmur. Na sufitach rzędy niezwykłych lamp i oczywiście mozaiki. Przedstawiono na nich sceny związane z historią Związku Radzieckiego oraz porozumienia z Ukrainą, co może wydawać się dość ironiczne – patrząc na obecną sytuację polityczną. Na dokładkę na końcu peronu znajduję się fresk upamiętniający 300 lat kooperacji obu krajów. Nie mniej jednak stację trzeba obowiązkowo odwiedzić.

moskiewskie metro

moskiewskie metro

moskiewskie metro

moskiewskie metro

moskiewskie metro

moskiewskie metro

Park Pobiedy

Jest to najgłębiej położona stacja moskiewskiego metra i trzecia najgłębsza na świecie. Właśnie tutaj można przejechać się najdłuższymi na świecie schodami ruchomymi, które mają aż 126 metrów (czyli 740 stopni!). Na obu końcach długiego tunelu znajdziemy kolejne ciekawe malowidła przedstawiające sceny związane z Wojną Ojczyźnianą w 1812 roku (północny peron) i Wielką Wojną Ojczyźnianą (południowy peron). Brak tu misternych dekoracji i złota, zdecydowanie dominuję marmur. Oczywiście, jak wskazuję nazwa, stacją położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zwycięstwa i kompleksu Pokłonna Góra.

moskiewskie metro

moskiewskie metro

moskiewskie metro

Moskiewski metro – ciekawostki i tajemnice

 • Będąc na stacji Płoszczad´ Riewolucyi koniecznie pogłaskajcie po pysku figurę przedstawiającą psa – podobno przynosi to szczęście!
 • Znaleźliśmy informacje, że oprócz oficjalnych, dostępnych dla wszystkich linii istnieje Metro-2, które wykorzystywane jest przez rząd i wojsko. W internecie można zobaczyć jego domniemany przebieg oraz przeczytać historię o tym, jak ktoś przypadkiem znalazł do niego wejście.
 • Linia kursująca po okręgu, czyli Kolcewaja powstała w wyniku błędu? Krąży plotka, że Stalin odstawił kubek z kawą na plany projektu metra, na kartkach odbiło się kółko więc wybudowano taką linię – zgodnie z życzeniem wodza 😉
 • Jak powszechnie wiadomo, w Rosji znajdziemy wiele rzeczy, które są naj… Jeśli chcecie przejechać się najdłuższymi ruchomymi schodami, to znajdują się one na przystanku Park Zwycięstwa (Park Pobiedy) i przejażdżka nimi trwa około 3 minut.
 • Moskiewskie metro zostało zbudowane na różnej głębokości dlatego czasami, aby zmienić linię musimy przejść przez szereg korytarzy oraz ruchomych i tradycyjnych schodów.

Metro w Moskwie – informacje praktyczne

 • Metro działa w godzinach od 5:30 do 1:00.
 • Pociągi jeżdżą bardzo często, w godzinach porannych nawet co 10 sekund więc nie trzeba obawiać się długiego oczekiwania. Warto jednak wziąć pod uwagę, że ludzi na peronach może być tak dużo, że nie uda nam się od razu wsiąść do wagonu.
 • Jeden przejazd kosztuje 50 rubli – jednorazowy bilet w postaci papierowej karty można kupić w automacie na stacji.
 • Jeżeli planujecie spędzić w Moskwie kilka dni i będziecie dużo korzystać z metra warto zaopatrzyć się w kartę Troika. Wtedy jeden przejazd kosztuje tylko 32 ruble, a kartę można doładować dowolną sumą pieniędzy (gotówką lub kartą) w automatach. My dostaliśmy kartę od naszych hostów z couchsurfing, ale można ją kupić w różnych miejscach (tu można sprawdzić gdzie!) za 50 rubli, które można odzyskać – oddając kartę w kasie na dowolnej stacji.
 • Warto zainstalować w telefonie dwie aplikacje – Yandex Metro i wi-fi w metro. Pierwsza pozwoli łatwo sprawdzić jak dostać się z punktu A do punktu B oraz pokaże ile mniej więcej zajmie to czasu a druga automatycznie połączy was z wi-fi, które działa w metrze.
 • Jeżeli nie znacie rosyjskiego albo chociaż cyrylicy zaopatrzcie się w dwujęzyczną mapę. Na wielu stacjach napisy są jedynie w języku rosyjskim a w wagonach nie zawsze dobrze słychać zapowiedzi kolejnych stacji.

Komentarze do wpisu “Moskiewskie metro i jego najpiękniejsze stacje

 1. greymouseland napisał(a):

  Az dech zapiera i trudno uwierzyć, że to metro!!! Robi wrażenie!!! Przydałoby się tam pojechać i zobaczyć na własne oczy:)

 2. Sawka napisał(a):

  Jak byłam w podstawówce to uczyliśmy się o moskiewskim metrze na rosyjskim.
  Ale piękne!
  Niedawno korzystałam z metra w Nowym Jorku, w Sztokholmie i Rzymie. Nowy Jork i Rzym mają najgorsze metro na świecie. Dziwiłam się, że to jeszcze trzyma się kupy. Stacje są bardzo zaniedbane, niemal walące się.

  Przyjemniej podróżowałoby się mając takie widoki jak w Moskwie.

 3. Izabela napisał(a):

  Pięknie! Niektóre stacje wyglądają jak sale w pałacu lub muzeum! Jestem pod wrażeniem.

 4. Magda napisał(a):

  Odjazdowe to metro jest <3 Mozaiki z Towarzyszem wygrywają!

 5. jok napisał(a):

  W Moskwie metro jest rzeczywiście piękne, zwłaszcza porównując do Nowego Jorku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.