Loading...

Kościół Pokoju w Jaworze

Zainspirowani telewizyjną reklamą województwa dolnośląskiego postanowiliśmy w końcu wybrać się w stronę Gór Stołowych i odwiedzić Kościół Pokoju w Jaworze. Kościół, który nie tylko sam w sobie jest wyjątkowy, ale również wyróżnia się na tle innych pięknym wnętrzem i walorami artystycznymi.

Kościół Pokoju w Jaworze

kościół pokoju

Zaprojektowany przez Albrechta von Säbischa, budowany w latach 1654-1655, w 2001 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest największą w Europie drewnianą budowlą o funkcjach religijnych. W środku możemy zobaczyć barokowe elementy wystroju – bogato zdobione ołtarz, ambonę, chrzcielnicę.

kościół pokoju

kościół pokoju

kościół pokoju

kościół pokoju

Elementy konstrukcyjne, wykonane z drewna, są bogato zdobione motywami roślinnymi. Całość utrzymana jest w błękitno-granatowej kolorystyce. Empory, czyli boczne kondygnacje o charakterze antresoli, pokrywają malowidła przedstawiające obrazy ze Starego i Nowego Testamentu, pejzaże i tarcze herbowe.

kościół pokoju

kościół pokoju

kościół pokoju

Kościół Pokoju w Jaworze zdecydowanie zachwyca swoim nietypowym wnętrzem, pięknymi malowidłami i drewnianą konstrukcją. Widać, że od jego budowy minęło już wiele lat i nie wszystkie elementy przetrwały próbę czasu jednak wszystko świetnie się uzupełnia a kościół zrobił na nas niesamowite wrażenie.

Kościoły Pokoju

Kościoły pokoju powstawały w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią. Przyznano wtedy śląskim luteranom prawo do budowy trzech świątyń, na obszarze podlegającym Ferdynandowi III Habsburgowi. Zbudowano je w Jaworze, Głogowie i Świdnicy – niestety kościół w Głogowie spłonął w wyniku uderzenia pioruna.

Budowa kościołów była obłożona dodatkowymi ograniczeniami:

 • musiały być wzniesione jedynie z materiałów nietrwałych (drewno, słoma, glina, piasek),
 • mogły być budowane jedynie poza granicami miasta, nie dalej jednak niż na odległość strzału armatniego od murów miejskich,
 • nie mogły mieć wież, dzwonów, ani tradycyjnego kształtu świątyni,
 • ich budowa musiała zakończyć się w ciągu jednego roku,
 • musiały zostać zbudowane na koszt protestantów,
 • nie mogły przy nich powstać szkoły parafialne.

Koncerty Pokoju

kościół pokoju

Kościół Pokoju w Jaworze to miejsce gdzie co roku od maja do września odbywają się Koncerty Pokoju. Można posłuchać wykonawców nie tylko z Polski, ale również z Czech czy z Niemiec. Repertuar to szeroko pojęta muzyka kameralna. Aktualny program i informacje znajdziecie na stronie www Koncertów Pokoju.

Kościół Pokoju – zwiedzanie

Kościół Pokoju w Jaworze można zwiedzać przez cały tydzień (od 1.04 do 31.10) w godzinach 10:00-17:00 (w niedzielę i święta kościelne 12:00-17:00). W okresie zimowym, czyli od 1.11 do 31.03 zwiedzanie możliwe jest dla minimum 6-osobowych grup, po uprzednim zgłoszeniu się do Parafii (minimum 1 dzień wcześniej).

Koszt biletu normalnego to 10 zł a jeżeli chcemy robić zdjęcia, musimy zapłacić dodatkowo 5 zł. Więcej informacji na stronie www Parafii.

Byliście? Mu już nie możemy się doczekać, aż zobaczymy ten drugi w Świdnicy.

Komentarze do wpisu “Kościół Pokoju w Jaworze

 1. Byłam na pewno w tym Kościele Pokoju znajdującym się w Świdnicy. Niestety nie jestem pewna tego, czy widziałam ten w Jaworze. W każdym razie, pierwszy z nich zrobił na mnie niesamowite wrażenie, i jak nie przepadam za obiektami sakralnymi zwiedzanymi od środka, tak to miejsce mnie w sobie kompletnie rozkochało i zauroczyło od pierwszego wejrzenia. Nawet nie chciałam opuszczać tego miejsca 🙂 Coś wspaniałego i godnego polecenia!
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  1. Michał napisał(a):

   Na nas tez zrobił wrażenie, zupełnie odmienny od innych kościołów które widzieliśmy!

 2. Zapiski geocacherki napisał(a):

  Mieliście do wyboru dwa Kościoły Pokoju, a wybraliście ten w Jaworze? (mój lokalny patriotyzm został nieco zbulwersowany :P. Ale to dobrze – skoro ten Was zachwycił, to możecie sobie wyobrazić, co czeka na Was za drzwiami tego w Świdnicy! 🙂 Zapraszam w moje strony

  1. Hanja napisał(a):

   No to nie mam wyjścia i musimy odwiedzić kolejny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.