Loading...

Keszthely i pałac Festeticsów

Objeżdżając Balaton na rowerach byliśmy raczej nastawieni na podziwianie przyrody i odpoczynek od miasta. Jednak obok Keszthely nie da się tak po prostu przejechać. Niby zwykłe miasto nad węgierskim morzem, utrzymujące się z turystów chcących latem zanurzyć się po pas w ciepłych wodach Balatonu. Jednak nie tylko plaże są tutaj oblegane. Piękny pałac z łatwością odwraca uwagę turystów od jeziora.

Keszthely

Jednak najpierw trochę o samym mieście…

Keszthely

Keszthely to turystyczne miasto leżące nad brzegiem Balatonu. Jest to idealne miejsce, aby połączyć plażowanie ze zwiedzaniem. Bo przecież ile można leżeć na plaży? W deszczowe lub bardzo gorące dni do wyboru mamy sporo muzeów. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Keszthely

Najstarszym budynkiem w mieście jest kościół gotycki o.o franciszkanów pochodzący z 1390 roku, który znajduje się na głównym placu. Warto pospacerować również po uliczkach z małymi kamieniczkami po bokach, które dają upragniony cień w gorące dni. Keszthely jest najstarszym miastem nad Balatonem i już w czasach rzymskich było ważnym ośrodkiem militarnym.

Keszthely

W mieście warto również zobaczyć rokokowy ratusz oraz synagogę z XVIII wieku, barokową kolumnę Trójcy Świętej oraz Georgikon (dawną siedzibę szkoły rolniczej). W okresie wakacyjnym odbywa się tutaj wiele festiwali. Jednak spora część turystów przyjeżdża tutaj dla największej atrakcji miasta, czyli pałacu.

Pałac Festeticsów w Keszthely

Keszthely

Keszthely

Keszthely

Keszthely

Trzeci co do wielkości pałac na Węgrzech, którego budowę w 1745 roku rozpoczął Jerzy Festetics. W późniejszych latach pałac był kilkukrotnie przebudowywany i dziś ten monumentalny budynek zachwyca odwiedzających. Budynek był budowany przez cztery pokolenia. W całym pałacu jest 101 pomieszczeń – dzięki temu mogła mieszkać tam służba potrzeba do utrzymania posiadłości. Znajdziemy tu również muzeum Helikon. Dowiemy się tam wszystkiego o rodzie Festetics, który do dziś mieszka w Austrii. Poznamy sekrety i historię całego budynku, a dzieci będą mogły pograć w interaktywne gry. Chodząc po pomieszczeniach dostępnych dla zwiedzających, poczujemy się trochę przytłoczeni przepychem, jaki tam panuje. Możemy sobie tylko wyobrazić, jak wyglądało życie w tym niesamowitym miejscu w latach jego świetności. Ciekawe ile razy, ktoś z rodu Festeticsów zgubił się w Pałacu.

Ogród

Keszthely

Ogród w stylu angielskim został założony przy pałacu w XIX wieku. Można w nim odpocząć od przepychu panującego w budynku. Alejki, ławeczki i drzewa pozwolą się zrelaksować po wycieczce lub w trakcie zwiedzania.

Biblioteka

Keszthely

Keszthely

Jednym z najciekawszych pomieszczeń w pałacu jest biblioteka. Znajduje się tam wiele bardzo cennych książek. Złocone dębowe regały wznoszą się aż na 8 metrów ponad podłogę i skrywają największy zbiór oryginalnych ksiąg, kodeksów szlacheckich i starodruków na Węgrzech. Pomieszczenie wygląda jak żywcem wyjęte z Harry’ego Pottera. Ciekawe czy ktoś kiedyś przeczytał wszystkie dostępne tutaj pozycje?

Wystawy

Wokół pałacu rozlokowano wiele ciekawych wystaw. Wejściówki do nich możemy kupić wraz z biletem wstępu do pałacu, co zdecydowanie się opłaca. Na wszystkie warto przeznaczyć około 2/3 godziny.

Pierwsza wystawa utrzymana jest w klimacie podróżniczym, co strasznie nas ucieszyło. Można tam znaleźć przedmioty, które dawni turyści zabierali ze sobą na pokłady pociągów i powozów. Opisana jest turystyka nad Balatonem i zdjęcia z dawnych lat. Sale podzielone są tematycznie, a w jednej z nich znajdziemy kilka starych samochodów oraz motocykli. Dla nas jedna z najciekawszych wystaw.

Keszthely

Keszthely
W dawnej stajni i wozowni znajduje się muzeum Powozów. Znajdziemy tam modele z różnych okresów i o różnym przeznaczeniu. Od tych wożących trumny na pogrzeb, przez myśliwskie, aż po ogromne i bogato zdobione przeznaczone do dalekich podróży.

Keszthely

Keszthely
Wystawa myślistwa w Keszthely jest zdecydowanie jedną z ciekawszych, ale również budząca sporo kontrowersji. Jest to zbiór trofeów myśliwskich (około 500), z których niektóre są okazami na miarę rekordu świata. Znajdziemy tam gatunki z różnych kontynentów. Nigdy wcześniej nie byliśmy w takim miejscu. Robi to ogromne wrażenie, tylko ciężko stwierdzić czy jest to wrażenie pozytywne. Nie oceniamy. Polecamy wejść i przekonać się na własnej skórze.

Keszthely

Keszthely

Na wyższych piętrach w tym samym budynku znajduje się największa miniaturowa sieć kolei w europie. Ogromna makieta składa się ze wzgórz, wąwozów, tuneli, mostów, ponad 1000 budynków i 2000 metrów torów. Jako dziecko miałem kolejkę Piko i uwielbiałem się nią bawić. Aż chciało się przestawić tory tak, aby spowodować wypadek! Super atrakcja nie tylko dla dzieci – zarówno tych małych i dużych ;)

W ogrodach przed pałacem można wejść do kilku szklarni oraz podejść do małego stawu, gdzie hodowane są różne ptaki wodne.

Keszthely

Keszthely

Keszthely

Keszthely

Keszthely – Informacje Praktyczne

  • Noclegów w Keszthely najlepiej szukać przez booking.com – aktualne ceny znajdziesz tutaj
  • My spaliśmy na campingu Zala znajdującym się przy wjeździe do miasta – świetne miejsce dla rowerzystów!
  • W mieście znajdziecie kilka dużych i dobrze zaopatrzonych sklepów (m.in. Lidla)
  • Warto zajrzeć na stronę www miasta (w języku polskim)
  • Godziny otwarcia pałacu –  od poniedziałku do niedzieli od 9 do 18 oraz w środy od 9 do 12 (w okresie lipiec – sierpień); poza sezonem od 10 do 17 (we wrześniu codziennie, od października do kwietnia – od wtoku do niedzieli, w maju i czerwcu – codziennie)

Balaton i przyległe do niego miasta to super pomysł nawet na długi weekend. Nie jest daleko. Samochodem dojedziemy tam w kilka godzin. Płytkie wody jeziora, świetna pogoda i genialne trasy rowerowe są idealne na wypoczynek. Przeczytaj również nasz wpis o Balaton korut i przekonaj się, że warto zabrać rower ze sobą.

Komentarze do wpisu “Keszthely i pałac Festeticsów

  1. Węgry – kraj tak bliski, a często poza Budapesztem nie znamy niczego więcej 😉
    Te miniaturowe koleje mnie zahipnotyzowały. Czemu tak mało zdjęć? 😀

  2. uwielbiam oglądać pałacowe biblioteki. Też mnie zawsze zastanawia czy oni te książki czytali czy tylko na nie patrzyli 🙂 W jakich jeszcze językach są dostępne opisy sal czy wystaw?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.