Loading...

Co warto zobaczyć w Wilnie?

Wilno, czyli stolica Litwy i największe miasto państw bałtyckich. Jest w nim tak wiele pięknych miejsc i ciekawych zabytków, że trudno zdecydować co zobaczyć jeżeli mamy przed sobą tylko jeden dzień zwiedzania lub weekend. Co warto zobaczyć w Wilnie? Które z dziesiątek muzeów i kościołów warto odwiedzić? Po przyjeździe swoje kroki skierujcie do jednego z oddziałów Vilnius Turism, gdzie nie tylko możecie dostać mapy i przewodniki (również w języku polskim) ale także wypożyczyć audioprzewodnik, zapisać się na wycieczkę z przewodnikiem, czy kupić Vilnius City Card.

Spacer po starym mieście

Zdecydowanie trzeba zobaczyć Stare Miasto, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ja miałam szansę podziwiać je w zimowej odsłonie i bardzo mnie zachwyciło. Na zwiedzanie Wilna przeznaczyłam tylko jeden dzień. Dlatego, aby wykorzystać go w pełni (i nie błądzić po mieście bez celu) zdecydowałam się na Festive Walking Tour, dzięki któremu w ciągu trzech godzin zobaczyłam najważniejsze atrakcje miasta i poznałam lepiej ich historie. Mając więcej czasu, można takie zwiedzanie zorganizować samemu, więc chętnie podpowiem wam co warto zobaczyć w Wilnie.

Plac Katedralny

Zacznijmy od centralnego punktu miasta, czyli placu katedralnego oraz samej Bazyliki archikatedralnej Św. Stanisława i Św. Władysława. Ze względu na nękające ją przez lata pożary, wojny i powodzie była ona wielokrotnie odbudowywana. Jej wnętrze zdobią jedne z najstarszych litewskich fresków, a w podziemiach spoczywają najważniejsi biskupi, władcy i szlachcice. Obok Bazyliki znajduję się dzwonnica oraz (w okresie świątecznym) piękna, oryginalna choinka. Podobno w miejscu dzisiejszej Bazyliki, czyli w dębowym gaju stały posąg i świątynia na cześć boga Perkuna, który był w wierzeniach słowiańskich najpotężniejszym pogańskim bogiem nieba i piorunów.

co warto zobaczyć w wilnie

co warto zobaczyć w wilnie

co warto zobaczyć w wilnie

co warto zobaczyć w wilnie

Pomnik Giedymina

Po minięciu Bazyliki, zobaczyć można sporych rozmiarów pomnik. Monument przedstawia Giedymina, czyli wielkiego księcia litewskiego w latach 1316-1341, jednego z najsłynniejszych litewskich władców. Warto zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do wielu innych pomników przedstawiających władców, Giedymin nie siedzi na swoim koniu a stoi krok przed nim (co nie wszystkim się podoba). Na cokole pomnika znajduje się również podobizna wilka (symbol Wilna).

Legenda głosi, że podczas polowania Giedymin zatrzymał się na noc w okolicznych lasach. Zmęczony udanymi łowami, szybko zapadł w sen. Wtedy przyśnił mu się żelazny wilk stojący na wzgórzu i wyjący tak głośno jakby sto wilków wyło. Lizdeka, pogański wieszcz tak przetłumaczył księciu ten sen:  „Co bogowie przeznaczyli władcy i Litwie, niech się stanie! Żelazny wilk oznacza zamek i miasto nie do zdobycia, które w tym miejscu założy władca. To miasto będzie ośrodkiem ziem litewskich, zaś wycie wilka oznacza sławę, która będzie rozbrzmiewać po wszystkich krajach…”. Giedymin posłuszny woli bogów, założył tam miasto, któremu nadał nazwę Wilno – od rzeki Wilenki.

co warto zobaczyć w wilnie

Pałac Wielkich Książąt Litewskich

Skręcając za pomnikiem w lewo, trafimy na dziedziniec Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. Mieści się w nim ciekawe, dość spore muzeum. Zdecydowanie warto do niego zajrzeć – ekspozycja jest interesująca, a ceny biletów nie są wygórowane. Na zachętę trochę zdjęć z mojego zwiedzania – zbiory muzeum są naprawdę imponujące!

co warto zobaczyć w wilnie

co warto zobaczyć w wilnie

co warto zobaczyć w wilnie

co warto zobaczyć w wilnie

co warto zobaczyć w wilnie

co warto zobaczyć w wilnie

co warto zobaczyć w wilnie

Pilies gatvé

Dalej warto ruszyć w stronę ulicy Zamkowej, czyli Pilies gatvé. Jest na niej pełno sklepików, kawiarni i ciekawych kamienic. Polecam zajrzeć do sklepu ze starociami na samym początku ulicy, jest tam mnóstwo mniej lub bardziej starych przedmiotów. Na pewno zajdziecie coś ciekawego dla siebie.

co warto zobaczyć w wilnie

co warto zobaczyć w wilnie

Ratusz Wileński

Kolejny przystanek to Ratusz Wileński, który został wybudowany w XV wieku. Na jego fasadzie widnieje herb miasta z postacią Św. Krzysztofa niosącego na plecach Dzieciątko Jezus. W ratuszu odbywają się wydarzenia kulturalne, wystawy dzieł sztuki i koncerty oraz działa tutaj informacja turystyczna.

co warto zobaczyć w wilnie

Kościół Św. Kazimierza

Zaraz obok ratusza znajduję się kościół Św. Kazimierza. Jest to jedna z najwcześniejszych barokowych budowli w Wilnie. W czasie wyprawy Napoleona na Moskwę został zamieniony na magazyn zbożowy, a w XIX wieku przebudowany na cerkiew prawosławną. Podczas I wojny światowej świątynia służyła jako kościół garnizonowy dla niemieckich żołnierzy, a w czasach sowieckich mieściło się tu muzeum ateizmu. W środku znajdziemy trzy barokowe ołtarze i pokaźne krypty.

co warto zobaczyć w wilnie

Kościół św. Anny

Kolejny ciekawy kościół to kościół Św. Anny. Legenda głosi, że tak spodobał się Napoleonowi, że ten chciał zabrać go do Paryż a. Budynek to arcydzieło późnego gotyku, zbudowany około 1500 roku. Architektem był prawdopodobnie budowniczy miejski z Gdańska, Michał Enkinger, przysłany tu na prośbę króla. W środku znajdują się setki glinianych wyrobów i piękne barokowe ołtarze, a w oknach zobaczyć można kolorowe witraże. Obok kościoła stoi neogotycka dzwonnica z roku 1874 nawiązująca stylem do późnego gotyku.

co warto zobaczyć w wilnie

Ostra Brama

Ostatni przystanek w ramach Starego Miasta to jeden z jego najważniejszych symboli i zabytków, czyli Ostra Brama. W kaplicy ostrobramskiej znajduje się obraz Najświętszej Marii Panny – Matki Boskiej Miłosiernej – zwanej Madonną Ostrobramską lub Madonną Wileńską. Został namalowany w XVII wieku. Obraz ostrobramski od wielu lat słynie z cudów. Jest uważany za cudowny nie tylko przez katolików, ale także przez prawosławnych i unitów. Znany jest na całym świecie, a jego kopie znajdują się w kościołach w wielu krajach.

co warto zobaczyć w wilnie

co warto zobaczyć w wilnie

Dzielnica Zarzecze, czyli wileńskie Užupis

co zobaczyć w wilnie

Obecnie dzielnica artystów, a kiedyś zapomniana i nieciekawa część miasta. Zarzecze ma własny hymn, konstytucję, prezydenta, ambasadorów, biskupa oraz swojego patrona – Anioła Zarzecza. Są tu dwa kościoły, cmentarz i siedem mostów. Konstytucja Republiki Zarzecza wypisana jest na murze i można ją przeczytać skręcając w ulicę Paupio. Co roku, 1 kwietnia (czyli w święto Zarzecza) odsłaniana jest nowa tablica w innym języku. Po zwiedzaniu Starego Miasta warto pospacerować po Zarzeczu i poznać inną stronę Wilna.

Gdzie spać i jeść w Wilnie?

co warto zobaczyć w wilnie

My najpierw zatrzymaliśmy się we wspaniałym Vilnius Home B&B, które zdecydowanie wam polecamy. Ceny są przystępne a śniadania przepyszne! Dodatkowo jest blisko do centrum miasta oraz do dworca autobusowego i kolejowego. Jeżeli jednak wolicie klimat typowego hostelu, polecamy HostelGate (zaraz obok Ostrej Bramy), gdzie również spędziliśmy jedną noc. Noclegi najlepiej rezerwować przez booking.com, ale zapłacić oczywiście można także gotówką po przyjeździe.

Jeżeli macie ochotę na jakieś lokalne przysmaki, a nie chcecie wydawać fortuny polecamy miejsce podobne do naszego baru mlecznego – Sultiniai. Lokal znajduje się na ulicy Jogailos 6 i jest otwarty od 9 do 19 (w soboty od 10 do 15, w niedziele nieczynne). Jedliśmy tam pyszne cepeliny, w cenie 2,6€ za porcję.

Jak dojechać do Wilna i jak się po nim poruszać?

Z Polski mamy bardzo dużo, dobrych połączeń autobusowych – polecamy LuxExpress, który ma bardzo wygodne autokary z ciekawym systemem multimedialnym umilającym podróż. Bilety mają zróżnicowane ceny (w zależności od standardu autokaru), ale często trafiają się promocję – my zapłaciliśmy 29zł za bilet z Warszawy.

Po mieście spokojnie można poruszać się pieszo (w obrębie centrum) albo skorzystać z sieci autobusów i trolejbusów (kursują od 4:00 do 24:00, są też linie nocne). Rozkład jazdy znajdziecie tutaj, a informacje o cenach biletów tu. Można nabyć również Vilnius City Card z biletem na komunikację miejską.

Co warto zobaczyć w Wilnie?

Podsumowując – punkt obowiązkowy to Stare Miasto, warto odwiedzić też jakieś muzeum (pamiętajcie żeby wcześniej sprawdzić dni i godziny otwarcia) i pospacerować po artystycznej dzielnicy Zarzecze. My do Wilna na pewno jeszcze wrócimy bo bardzo nam się spodobało, a wy? Odwiedzaliście już stolicę Litwy?

Komentarze do wpisu “Co warto zobaczyć w Wilnie?

 1. Monika napisał(a):

  Uwielbiam Wilno. Byłam wiele lat temu i spodobało mi się tak bardzo, że potem przez rok studiowałam kulturę Litwy. Równie często jak ja spotykaliście miejscowych mówiących po polsku? 🙂

  1. Michał napisał(a):

   Właściwie na każdym kroku da się porozmawiać po polsku 😉 Hostele, informacja turystyczna itp.

 2. Sądecki Włóczykij napisał(a):

  O tak! Takie Wilno pamiętam 🙂 I zimą też może ładne wyglądać 🙂

 3. W Wilnie byłem raz, w środku lata 2014. Pamiętam, jak lał deszcz, było zimno, mokro, niefajnie, ogólnie miasto nie zrobiło na mnie wrażenia. Zresztą byłem ze zorganizowaną wycieczką, więc trochę kijowo… ale udało nam się zgubić 😉

  1. Michał napisał(a):

   To trzeba wrócić 😉

 4. Praktyczny mini-przewodnik. W Wilnie jeszcze nie byłam, więc się przyda. Dzięki!

  1. Michał napisał(a):

   To bardzo się cieszymy, że się przyda 😉

 5. Hanging around in Asia napisał(a):

  Hmmm…ciekawie wyszło to złudzenie optyczne z choinką i walącą się na nią wieżą 😉 I w sumie ona bardzo tam pasuje! Aż pożałowałam, że akurat nigdy w Wilnie nie byłam w okolicach świat. Chociaż byłam raz w lutym i było – 20 C, więc jakoś nie bardzo mi się wtedy chciało spacerować i zwiedzać 😉

  1. Michał napisał(a):

   Obiektyw 16 mm, niby nie jakiś mega szeroki kąt a takie cuda robi 😛 Jak byliśmy to było -14, ale jakoś udało nam się zobaczyć prawie wszystko.

 6. PlanetKiwi napisał(a):

  Ja bym jeszcze koniecznie dodała do tego zestawienia cmentarz na Rosie 🙂 Jest absolutnie rewelacyjny i ma niezwykłą atmosferę ( zwłaszcza w czasie burzy spędzanej w środku jednego z grobowców 😉 ). Fantastycznie też nam się spędzało czas na Zarzeczu i przyznam, że te dwie rzeczy nas najbardziej urzekły 🙂

  1. Michał napisał(a):

   Ehhh niestety na cmentarz na Rossie zabrakło nam czasu… A Zarzecze jest cudne i zasługuje na osobny post 😉

 7. kami napisał(a):

  ale choinkę mają chyba najpiękniejszą jaką widziałam! mistrzostwo! Fajne jest Wilno, takie z jajem 😉

  1. Michał napisał(a):

   Podobno najpiękniejsza w Europie w tym roku 😉

 8. sekulada.com napisał(a):

  Pięknie, WIlno chciałbym zobaczyć w niedalekiej przyszłości, a kościół św. Anny wygląda cóż… bosko wygląda! PIęknie to wszystko na Waszych fotach, zastanawia mnie czy ich czar mnie nie zwiedzie 🙂

  1. Michał napisał(a):

   Na żywo prezentują się jeszcze lepiej 😉 A kościół św. Anny jest rzeczywiście przepiękny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.