Loading...

Centrum Górskie Korona Ziemi

centrum górskie

Mamy w Polsce wiele rzeczy, którymi moglibyśmy się chwalić. Od wielkich pisarzy po GROM. Mamy dobrych nurków, grotołazów, skoczków narciarskich, piłkarzy… z tym ostatnim różnie bywa, ale i tak poświęcamy im w mediach bardzo dużo czasu. Dlaczego? Nie wiemy. Wiemy za to, że w górach wysokich Polacy nie są w grupie pościgowej, ale to ich „ścigają”. I chociaż zdążają się na ich temat niemiłe komentarze (przeważnie ludzi nie mających nic wspólnego z górami) to zasługują na pamięć i uznanie. Miejsce odpowiednie do przedstawienia większości z nich (oraz tytułowej Korony Ziemi) znajduję się w Zawoi, około 50 kilometrów od Krakowa. Zostało otwarte 15. lutego 2015 roku czyli w 35. rocznice zimowego wejścia na Mount Everest, dokonanego przez Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego. Czym jest Centrum Górskie? To coś pomiędzy muzeum a centrum nauki. Nowoczesne oraz świetnie zaprojektowane i wykonane. Naszym zdaniem to idealne miejsce na weekendową wycieczkę, nie ważne ile macie lat i czy marzycie o zdobyciu Korony Ziemi. Przy okazji możecie wejść na Babią Górę albo wjechać na Mosorny Groń kolejką linową.

Centrum Górskie – co znajdziemy w środku?

W pierwszej sali mamy szansę poznać historię zdobywania górskich szczytów. Zobaczymy jak zmieniała się górska „moda” od czasu futrzanych kamizelek do puchowych kombinezonów. Co więcej, gabloty są pełne niepowtarzalnych, autentycznych pamiątek związanych z najsłynniejszymi himalaistami oraz osobami, które miały szczególne znaczenie dla rozwoju taternictwa, alpinizmu i himalaizmu.

centrum górskie

centrum górskie

centrum górskie

centrum górskie

centrum górskie

centrum górskie

centrum górskie

Kolejne pomieszczenie to sala gdzie znajdują się makiety 9 najwyższych górskich szczytów poszczególnych kontynentów wchodzących w skład Korony Ziemi oraz makieta Babiej Góry. Można przyjrzeć się z bliska jak wygląda Kilimandżaro czy Aconcagua. Dodatkowo korzystając z tabletu dostaniecie „do ręki” informacje na temat danego szczytu, jego otoczenia, kontynentu na którym się znajduje, czy historii jego podboju. Na koniec możecie poczuć się jak prawdziwi zdobywcy i zrobić sobie zdjęcie na szczycie 😉

centrum górskie

centrum górskie

centrum górskie

Kolejne eksponaty to dawne i obecne wyposażenie oraz strój ratowników GOPR. Różnice pomiędzy nimi nie trudno zauważyć, mamy zdecydowanie bardziej zaawansowaną technologie łączności jak i bardziej praktyczne materiały niż wełna. Jest też coś dla fanów narciarstwa – można zobaczyć narty i kombinezon (bardzo stylowy) Andrzeja Bargiela, który zjechał ze szczytu Broad Peak oraz Sziszapangmy.

centrum górskie

centrum górskie

Centrum górskie to również kino górskie gdzie można obejrzeć film o Martynie Wojciechowskiej pt. Korona Ziemi oraz o Jerzym Kukuczce pt. Jurek. Jeżeli wybieracie się całą rodziną, albo towarzyszą wam dzieci świetnym pomysłem będzie odwiedzenie parku linowego, który znajduję się zaraz obok Centrum Górskiego.

centrum górskie

Centrum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 18. Cennik biletów oraz aktualne informację znajdziecie na stronie Centrum Górskiego. Na miejscu znajdziecie też tematyczny, górski sklepik z pamiątkami i książkami oraz restaurację z menu nawiązującym do górskich szczytów.

To kto się wybiera? A może już byliście?

Komentarze do wpisu “Centrum Górskie Korona Ziemi

 1. O proszę, to świetna opcja na spędzenie deszczowego popołudnia 🙂 Szczególnie, że w te okolice mam rzut beretem!

  1. Michał napisał(a):

   To czekamy na wrażenia 😉

 2. Bartosz Wudniak napisał(a):

  Kurde, szkoda, że wcześniej o tym centrum nie wiedziałem, to bym się wybrał, ale już przed wyjazdem nie zdążymy 🙁 Ale za to za czas jakiś prawdopodobnie nie makietę, a prawdziwą Górę Kościuszki zdobędziemy 😉 I tu kończy się nasz alpinizm, Aconcague czy Everesta podziwiać będziemy z niższych wysokości :p

  1. Michał napisał(a):

   Trzymamy kciuki za Górę Kościuszki 😉 Jak się zajawicie to nigdy nic nie wiadomo 😉

 3. Bardzo fajna sprawa. Na jednym zdjęciu widzę do dzisiaj bardzo dobrze się sprawujące w warunkach zimowych śruby do trawek. Aktualnie trudne do nabycia i raczej tylko we wtórnym obiegu. Dzięki za ciekawy wpis. (-:,

  1. Michał napisał(a):

   Bardzo nas cieszy, że się podoba. A śruby do trawek to teraz rzeczywiście rarytas 😉

 4. Agnieszka napisał(a):

  Byłam w Zawoi 2 lata temu i szkoda, że wtedy nie było tego miejsca. Z chęcią bym poszła! Nie wiedziałąm, że jesteśmy aż ta dobrymi zdobywcami gór 🙂 Może w końcu piłka nożna przestanie być naszym tematem numer 1 i skupimy się na innych sportach, w których jesteśmy w czołówce !

  1. Michał napisał(a):

   Dobrze by było 😉 Nic straconego. W Beskid Żywiecki zawsze dobrze jest wracać 😉

 5. Monika napisał(a):

  Jeśli kiedyś będę w okolicy to na pewno odwiedzę, bo wygląda na ciekawe miejsce.

  1. Michał napisał(a):

   Okolica też warta odwiedzenia, a szczególnie Babia Góra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.